Z jakim wyprzedzeniem powinniśmy składać życzenia urodzinowe?

Kwestia życzeń urodzinowych to wbrew pozorom ciężka sprawa. Ten miły akcent pamięci i szacunku wobec drugiej osoby, powinien być czyniony z uśmiechem na twarzy, lecz wielu po prostu krępuje. Większość ludzi składa więc życzenia tylko dlatego, że tak wypada.

Jak powinno się to robić?
Zgodnie z zasadami savoir vivre, życzenia najlepiej złożyć osobiście. W momencie, gdy jednak nie ma takiej sposobności, powinno się wysłać kartkę urodzinową w zaklejonej kopercie lub nawet wręczyć ją przy najbliższej okazji. Rozmowa telefoniczna również jest wskazana. Najmniej mile widzianymi są SMS-y oraz e-maile, choć te ostatnie są postrzegane nieco lepiej niż krótkie wiadomości tekstowe. Najważniejsze i najodpowiedniejsze okazują się sytuacje, w których mamy bezpośredni kontakt z solenizantem.

Kiedy powinno się to robić?
W Polsce osoby starsze w społeczeństwie, uważają, że życzeń urodzinowych nie powinno składać się wcześniej niż w danym dniu. Zbyt prędkie życzenia mogą przynieść pecha solenizantowi, a tego zapewne nikt by nie chciał. To zabobon, lecz wielu z potomków tamtych osób nie jest na tyle odważnych, by ten przesąd sprawdzić. Dlatego kolejne pokolenia są przestrzegane, by nie składać życzeń urodzinowych wcześniej niż w dniu, w którym solenizant się urodził. Wielu z nich, choć pamięta o tym, że jest to tylko takie wierzenie, nie stara się w to interweniować, a przekonują samych siebie o słuszności tej decyzji, mówiąc przy tym tylko: „wcześniej nie wypada”.

To naprawdę dziwne uprzedzenie
Zasady savoir vivre nie uważają jednak tego za prawdziwe. Dobre wychowanie wymaga tego, by życzenia złożyć nawet wcześniej, ponieważ to oznacza, że pamiętamy i szanujemy osobę, której chcemy życzyć nawet najprostsze “wszystkiego najlepszego”. Natomiast gdy życzenia zostaną złożone później, po dacie urodzin, solenizant może myśleć, że w jego dniu został zapomniany, a życzenia były wysłane dopiero, może nawet i w ostatniej chwili, po przypomnieniu sobie o danej dacie.

Jakie życzenia powinny być składane?
Życzenia składamy przeróżnym osobom w naszym życiu. Niezależnie jednak od osoby, życzenia powinny być szczerze przekazane w stronę drugiej osoby. Nie powinno się co roku klepać tej samej formułki jak “zdrowia, szczęścia, pomyślności”. Indywidualne życzenia, czyli samodzielne wymyślenie kilkunastu słów, okaże się o wiele lepszym rozwiązaniem niż chociażby gotowe życzenia krążące w Internecie.

Postawa, którą powinniśmy przybrać podczas składania życzeń
Przy składaniu życzeń urodzinowych warto pamiętać o tym, że ma to być miła chwila dla obu stron. Ten moment powinien być pełen uśmiechu z pozytywnymi słowami skierowanymi bezpośrednio do solenizanta. Najlepiej wtedy szczerze wyrazić to, co chcemy życzyć drugiej osobie i przekazać słowa ważne zarówno dla solenizanta, jak i dla samych siebie.

Jednak mimo szczerości, staramy się nie dokładać nikomu stresu związanego z życzeniami. Podczas ich składania nie przypominamy o nieudanych sprawach, lub takich, które spędzają sen z powiek. Dodatkowo, zbyt prywatne życzenia pomijamy w przypadku, gdy wśród nas jest więcej osób. Gdy naprawdę chcemy powiedzieć coś osobistego, zawsze można poprosić solenizanta o chwilę w spokojnym miejscu i powiedzieć to, co koniecznie musimy mu przekazać.
Składanie życzeń też powinno zabierać odpowiednią ilość czasu. Nie możemy stać z daną osobą przez większą jego część i rozwlekać swoją wypowiedź w trakcie składania życzeń. Poza tym, warto unikać niepotrzebnych wtrąceń, które nie dość, że sprawią, iż życzenia będą zbyt długie, to solenizant może mieć wrażenie, że tak naprawdę nie wiemy co chcemy powiedzieć i jakie życzenia mu złożyć.

To zawsze miły akcent
Tak czy inaczej, niezależnie od formy, w której życzenia będą złożone, a także od momentu, kiedy to zrobimy, poprzez to, co sami uważamy na ten temat, to jednak warto przeznaczyć parę minut z naszego czasu na drugą osobę. Dobrze jest przy tym pamiętać, że możemy ją przy tym uszczęśliwić, a oto przecież chodzi w tym ważnym dla niej dniu. Takim zachowaniem pokażemy także, że ta osoba jest kimś, kogo lubimy oraz kimś, kto jest istotny w naszym życiu.

Udostępnij
Życzenia na każdą okazję dla kobiet i mężczyzn w każdym wieku to złowny prezent na poprawienie humoru. Na stronie znajdują się najpiękniejsze życzenia urodzinowe w oryginalnym i nietuzinkowym wydaniu, a także życzenia z obrazkami na imieniny. Nie mogło również zabraknąć życzeń świątecznych na Wielkanoc, Bożenarodzenie, Wigilię, Nowy Rok i Sylwester, które są świetnym uzupełnieniem czasu dzielenia się z bliskimi osobami miłym słowem. Bogata kolorystyka zdjęć sprawi, że każdy znajdzie swój wymarzony słowny prezent.
Z jakim wyprzedzeniem powinniśmy składać życzenia urodzinowe? Ciekawostki o życzeniach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WC Captcha thirty eight + = forty seven