Komu warto złożyć życzenia imieninowe?

Imieniny to bardzo szczególny dzień, niemniej jednak warto pamiętać o tym, że zwyczaj obchodzenia imienin jest raczej specyficzny dla naszego kraju. Co więcej – to częściej osoby starsze obchodzą dzień swoich imienin. Młodsze z kolei zwracają większą uwagę na urodziny… I tu ryzuje się już pewien problem, a mianowicie – komu powinno się składać życzenia z okazji imienin?

Imieniny – kilka podstawowych informacji
Przede wszystkim na początek warto przypomnieć sobie trochę o tym, czym są imieniny. Otóż jest to pewien zwyczaj świętowania dnia świętego czy patrona z kalendarza chrześcijańskiego. Każde imię w Polsce ma przyporządkowany sobie swój dzień, często nie jeden, wynikający właśnie z potrzeby uczczenia swojego świętego czy innej ważnej postaci religijnej o danym imieniu. Standardowo w tym dniu w Polsce przekazuje się solenizantowi życzenia oraz drobne upominki. Zwyczajowo, jeśli święty o naszym imieniu ma więcej niż swój jeden dzień w roku, wybiera się na datę imienin, dzień przypadający najwcześniej po urodzinach. Warto jeszcze zaznaczyć że zwyczaj ten nie jest tak bardzo znany na Kaszubach oraz na Śląsku.

Składanie życzeń w dniu imienin
Wróćmy jednak do zasadniczego pytania tego artykułu, a mianowicie, komu składamy życzenia na imieniny?

a) tym, którzy je obchodzą
Tu nie ma jakiś szczególnych zasad savoir-vivre. Przede wszystkim bowiem składamy życzenia tym osobom, które znamy blisko, a o których wiemy, że ten dzień jest dla nich ważny. Kogo zaliczyć do kategorii osób znanych blisko? Na pewno rodzinę, przyjaciół, znajomych, z którymi raz na jakiś czas rozmawiamy oraz tych, z którymi pracujemy na co dzień.

b) A kiedy nie wiemy?…
No właśnie, czasem nie do końca wiemy, czy dana osoba w zasadzie obchodzi imieniny czy nie np. nasz nowy szef. Kiedy zatem raczej powinno złożyć się życzenia imieninowe? Przede wszystkim wówczas, kiedy jest to osoba wierząca, wówczas bowiem ten dzień na pewno będzie dla niej bardziej szczególny. Dalej warto złożyć życzenia osobom starszym – one przywiązują większą wagą do tego. Zwyczajowo także składa się życzenia w dniu imienin właścicielom dość znanych imion jak „Józef”, „Magdalena”, „Maria” itp. Warto także złożyć życzenia osobom, które zwyczajowo nam życzą wszystkiego najlepszego z okazji naszych imienin.

Na koniec należy jeszcze podkreślić jedną ważną sprawę, a mianowicie to, że życzenia imieninowe powinny wynikać z nas, z naszej potrzeby życzenia danej osobie naprawdę wszystkiego najlepszego w danym dniu. Jeśli zaś czujemy taką potrzebę, to na pewno nie popełnimy żadnego błędu składając życzenia, nawet jeśli ta osoba z reguły imienin nie obchodzi.

Ważne jest jeszcze to, aby podkreślić, że jeśli naprawdę nie wiemy, czy dana osoba obchodzi imieniny, to zawsze lepszym wyjściem z sytuacji jest złożenie życzeń niż gdyby miało się okazać, że nie pamiętaliśmy o jej ważnym dniu.

Udostępnij
Życzenia na każdą okazję dla kobiet i mężczyzn w każdym wieku to złowny prezent na poprawienie humoru. Na stronie znajdują się najpiękniejsze życzenia urodzinowe w oryginalnym i nietuzinkowym wydaniu, a także życzenia z obrazkami na imieniny. Nie mogło również zabraknąć życzeń świątecznych na Wielkanoc, Bożenarodzenie, Wigilię, Nowy Rok i Sylwester, które są świetnym uzupełnieniem czasu dzielenia się z bliskimi osobami miłym słowem. Bogata kolorystyka zdjęć sprawi, że każdy znajdzie swój wymarzony słowny prezent.
Komu warto złożyć życzenia imieninowe? Ciekawostki o życzeniach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WC Captcha eighty − 71 =